Bytów – skarb ziemi kaszubskiej

Skarbem ziemi bytowskiej są nie tylko szlaki turystyczne, piesze i rowerowe w otoczeniu pięknych krajobrazów jezior, liczne atrakcje przyrodnicze, ale przede wszystkim turystyczne znaczenie małych miejsc i miejscowości, do których zalicza się z pewnością Bytów.

To miasto powiatowe województwa pomorskiego, położone na zachód od Kartuz i Kościerzyny. Ulokowany jest na Szlaku Zamków Gotyckich, a baza noclegowa zachęca (sprawdzone na Meteorze), by tutaj wybrać się na odpoczynek i z tego miasta rozpocząć wędrówki szlakiem budowli obronnych i warowni. Bytowski zamek pochodzący z 1405 roku otoczony zielenią, znajduje się na wzniesieniu w centrum miasta, jest jednym z ostatnich, który został zbudowany przez Krzyżaków.

Ale Bytów to nie tylko zamek pokrzyżacki, to kilka ciekawych zabytkowych obiektów oraz liczne atrakcje w okolicy i na terenie gminy Bytów. Miasto znane jest przede wszystkim z przebudowanego w XVI wieku zamku, który udostępniony jest do zwiedzania. Najstarszą część tworzy północne skrzydło Domu Zakonnego, wybudowane w latach 1398-1405, tą część obecnie zajmuje utworzone tutaj Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, udostępnione do zwiedzania. Południowe skrzydło to tzw. Dom Książęcy, ozdobiony jest niewielką wieżyczką schodową. Ta część przeznaczona została na hotel i restaurację.

Latem zamek to miejsce, gdzie odbywają się imprezy plenerowe. Bytów położony jest nad rzeką Bytową, po lewej stronie rzeki warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć odrestaurowaną Pocztę Konną z końca XVIII wieku – był to tzw. Podmiejski Zajazd z końmi dla kurierów pocztowych. Pobliski Plac Krofeya to kamieniczki z przełomu XIX wieku. Na wzgórzu otaczającym plac stoi stary kościółek św. Jerzego z XVII wieku, służący obecnie unitom.

Mamy tu most kolejowy, piękny ceglany, wysoki na prawie 20 metrów, zbudowany pod koniec lat 80. XIX wieku, nad rzeką Borują, który zdobią herby miasta Bytowa, Pomorza, Prus. Jako ciekawostkę warto zapamiętać, iż po moście nigdy nie przejechał pociąg (zmieniono trasę kolejową), obecnie przebiega przez niego trasa rowerowa. Jest tu wiele miejsc, które ukazują piękno ziemi kaszubskiej, to także przyroda, cisza i odpoczynek, zwłaszcza możliwy nad pobliskim Jeziorem Jeleń (sprawdź na Wikipedii), gdzie czeka na nas kąpielisko, wypożyczalnie sprzętu pływającego i letnia restauracja.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>