Kamień Pomorski od XIV do XX wieku

Po najeździe Brandenburczyków w 1308 roku Kamień Pomorski został  zniszczony. Był to też etap, kiedy zaczęto wznosić aktualną zabudowę miejską. Ludność miejska przyczyniła się do odbudowy miasta i jej zorganizowania. Od 1295 roku władzę nad miastem sprawowali książęta wołogoscy. Postanowili oni przekazać w 1321 roku miasto w zastaw biskupowi kamieńskiemu. Nieco później, bo w 1372 roku miasto zostało oddane księciu szczecińskiemu Bogusławowi V, zaś w kolejnych latach dziedziczyli miasto jego następcy. Linia Gryfitów wygasła na Pomorzu wraz ze śmiercią księcia Bolesława XIV, zaś tereny te stały się  łupem zarówno dla Szwecji jak i Brandenburgii. Szwedzi otrzymali zniszczone miasto po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, zaś granica między Szwecją a Brandenburgią, jak ustalono traktatem westfalskim, przebiegała na wschód od Kamienia. Również i Brandenburgia otrzymała swoje „pięć minut” w panowaniu nad Kamieniem Pomorskim. W 1679 roku miasto przeszło pod panowanie Brandenburgii. Stało się miejscowością rolniczo-hodowlaną i jako miasto straciło na znaczeniu.

Można powiedzieć, że w XIX wieku w mieście zapanował ład i harmonia. Powoli ożywiało się pod względem gospodarczym i rzemieślniczym. Stało się znowu znaczącą miejscowością na szlaku handlowym: szlak żeglugi ze Szczecinem, zaś drogowy z Trzebiatowem, Nowogrodem i Gryficami. Dziś Kamień Pomorski funkcjonuje jako miejsce sanatoryjne o charakterze uzdrowiskowym, jednak początki tego odnotowujemy już w 1876 roku. Wtedy wybudowano tam źródła solankowe oraz zakład balneologiczny. Okres kolejnych zniszczeń nastąpił w okresie II wojny światowej. Pomorze, które miało zostać zdobyte przez Niemców przeżyło bardzo trudne chwile. Kamień został po raz kolejny zrujnowany i okupowany. Ciągłe bitwy spowodowały ogromne zniszczenia, które przez lata były odbudowywane. Wyzwolenie Kamienia nastąpiło 5 marca 1945 roku i miasto zaczęło funkcjonować z roku na rok coraz lepiej.

Wszelkie pamiątki po trudnych czasach można w Kamieniu Pomorskim zobaczyć. Jest to miejsce, które przyciąga turystów chcących odpocząć. Jako uzdrowisko zaprasza kuracjuszy z całej Polski oraz spoza granic kraju. Niewątpliwie jest również bardzo atrakcyjny na wakacyjny urlop dla całej rodziny (). W Kamieniu Pomorskim czeka bardzo bogata baza noclegowa, która oferuje noclegi jakości. Systematycznie są odnawiane, remontowane oraz wyposażane w kolejne zaplecza sanitarne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>